• 0404

ROMUALD KOPERSKI – podróżnik, pisarz (patrz Biblioteka KKR), dziennikarz, fotograf, pilot samolotowy, nurek, i zawodowy muzyk.

Uznawany był za jednego z najlepszych znawców Syberii. Poświęcił jej wiele publikacji i wystaw fotograficznych.

Założył fundację, która prowadziła działalność dobroczynną na rzecz rodaków, zamieszkujących Syberię, a także na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. W polskiej wsi Wierszyna wybudował Dom Polski, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać, gdzie urządzony został gabinet lekarski, kilka pokoi gościnnych dla osób przyjeżdżających z Polski. Zabierał polskie dzieci lub polskiego pochodzenia na wakacje do Polski. Zorganizował słynną akcję „Okulary dla Syberii”.

Wymyślił a później zorganizował trzy edycje rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym  najdłuższy i najtrudniejszy rajd samochodowy na świecie - „Transsyberia Gigant 2004 -  Atlantyk - Pacyfik - Atlantyk”, na dystansie 30.000 km.

Odbył niezliczoną ilość eksploracyjnych wypraw, m.in. do Jakucji, Chakasji, Buriacji, na Czukotkę, Kamczatkę, w Góry Wierchojańskie, Jabłonowe, Czerskiego, Czekanowskiego, Momskie, Ałtaj,  Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, w rejony Kołymy i polarne okolice Syberii. W 2002 r. w  Jakucji poszukiwał z sukcesem grobu Jana Czerskiego. Również Mongolię przemierzył wielokrotnie wzdłuż i wszerz. Z czasem zaczął organizować wyprawy komercyjne, oceniane przez uczestników jak hardcore. Sam w zaproszeniach podkreślał, że nie prowadzi biura turystycznego i nie organizuje wycieczek, ale są to wyprawy.

Kierował najtrudniejszą w historii motoryzacji zimową ekspedycją samochodową z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię, po krańce Czukotki.

W styczniu 2010 roku w centrum handlowym w Gdańsku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, który trwał 103 godziny i 8 sekund. Otrzymał certyfikat i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

W 2013 roku łodzią wiosłową „Pianista”  próbował przepłynąć Ocean Spokojny, bez wsparcia z powietrza. Po około 700 milach ze względu na niesprzyjające warunki meteorologiczne przerwał rejs. Na przełomie 2016/17 r. ponownie zasiadł do wioseł „Pianisty” i szczęśliwie przepłynął Atlantyk z Wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich.

28 maja 2019 roku z lotniska warszawskiego aeroklubu odbył się uroczysty start historycznego przelotu Warszawa – Tokio - Warszawa samolotem An-2, upamiętniający wyczyn Bolesława Orlińskiego w 1926 roku na tej samej trasie.

Jest laureatem prestiżowej nagrody „Kolosa”, w 1999 roku otrzymał tytuł Podróżnika Roku. Prezydent Paweł Adamowicz uhonorował go  Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

DF