• wieslaw_janickiwieslaw_janicki

WIESŁAW JANICKI - farmaceuta, pedagog i dziennikarz. Urodził się koło Suwałk, ukończył farmację na Akademii Medycznej w Łodzi (1959). Z Polskim Radiem związany od 1967. Kierownik Redakcji Literackiej w Rozgłośni PR Białystok. Stworzył tu swoje najwspanialsze reportaże. Współpracował i pracował w Gazecie Współczesnej. Znany jest m.in. jako współtwórca filmu Smażalnia Story, twórca sagi radiowej: Na Młynowej, słynnych Rozmów z Cześkiem Tarasewiczem i wielu innych tekstów satyrycznych, m.in. dorocznych szopek radiowych. Współautor Teatru Naturalnego (wspólnie z Andrzejem Bartoszem), do którego najchętniej zapraszał mieszkańców Goniądza i Osowca, przeboju Rozgłośni Polskiego Radia Białystok i Programu III Polskiego Radia.

Laureat wielu nagród za reportaż radiowy; w tym najważniejszej - Złotego Mikrofonu. W lutym 1983 współtwórca i zastępca redaktora naczelnego Gazety Popołudniowej – Kurier Podlaski.

Wiesław, jak nikt inny potrafił opowiadać o tej ziemi. O czasie, który odbijał się w losach ludzi. O ludziach, którzy w swym życiu zmagali się ze swoim i naszym zbiorowym czasem przeszłym, obecnym i nadchodzącym. Podobnie jak Andrzej Bartosz, na początku lat 70. XX wieku zapisywał polską rzeczywistość na radiowych taśmach, przekuwając wypowiedzi prostych mieszkańców Podlasia w niemal filozoficzne traktaty. Dziennikarze umieli odnaleźć niecodzienne tematy, które w Teatrze Naturalnym zadziwiały swoją świeżością i unikalnością całą Polskę.

Wybrane reportaże:
Oderwać się od ziemi (1973) - opowieść o marzeniach (DVD)
Pastusza ballada (1976) – (wspólnie z Tomaszem Piotrowskim) pastuch marzyciel
Wróżycha (1977) – babka, opowieści wróżki
Starzy ludzie wyczekują (1977) - historia dwojga starych wiejskich ludzi, którzy wszystko już właściwie mają za sobą (DVD)
Przywłaszczyciele (1977) - pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy, kradzieże w sklepach samoobsługowych
Traktat o winie czyli barabolec na śniadanie (1978) - produkcja i degustacja tanich polskich win
Pojedynek (1979) – pojedynek zgodny z Kodeksem Boziewicza (DVD)
Wsi spokojna, wsi wesoła (1980) – mleczarnia i sklep centrum wiejskiego dialogu
Portret z gołąbkiem (1983)- białostocki hodowca gołębi

Jan Smyk