• marek_mierzwiakmarek_mierzwiak

Marek Mierzwiak - dziennikarz radiowy (ale nie tylko) od 1976  roku. Skończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby natychmiast rozpocząć pracę w Polskim Radiu Katowice. Aktywnie zaangażował się w powstanie „Solidarności' w radiu, za co został internowany w stanie wojennym na przeszło 7 miesięcy, a później zwolniony z pracy. Do rozgłośni powrócił w roku 1989, ale cały czas współpracował z prasą i wydawnictwami podziemnymi. Na etacie był wówczas w redakcji Akwarium.

Za swoje reportaże był wielokrotnie nagradzany, np. za reportaż Użyto broni wspólnie z red. Anną Sekudewicz dostał nagrodę „Special Mention” na Międzynarodowym Konkursie Prix Italia.

Tworzy oprócz reportaży audycje publicystyczne i kulturalne. Nagrał ponad 120 odcinków Ścieżek miłości, w których pokazuje jak miłość wpływa na twórczość wielkich ludzi – i odwrotnie  - twórczość jest zaczynem miłości.
Odznaczony Krzyżnem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżm Wolności i Solidarności, Złotą Odznaką  „Zasłużony dla kultury polskiej”.